9 tipů, jak zvládnout semestr bez stresu

Ačkoliv máme za sebou půlku semestru (=průběžné testy, kdy je najednou ve škole nezvyklej nával:D), to nejhorší nás teprve čeká. Jen si to přiznejme… Seminárky zejí prázdnotou a úkolům, které jsme odložili ,,na pak”, se nějak záhadně blíží deadline.

Osobně mohu říct, že čím více semestrů mám za sebou, tím méně jančím. Vždycky si řeknu: ,,Když to zvládli ostatní, zvládnu to taky.” Ačkoliv je to studium občas (čti často) pěknej stres, nakonec to nějak dám a ve finále ještě říkám: ,,Vždyť to nebylo zase tak strašný.”  Ale to už jsme se dostali až do finiše.

student

Jsi student a máš občas pocit, že nevíš, kde ti hlava stojí? Pak si našel ten správný článek. Těchto 9 tipů, jak zvládnout semestr bez stresu, ocení jak vysokoškolští nováčci, tak i mazáci z magistra. 🙂


1. Zjisti si veškeré informace o daném předmětu

lupe-160478_640

Za kolik kreditů je? Jaká je úspěšnost? Absolvoval ho někdo z tvých známých? Kolik se píše testů a v jakých týdnech? Čeká tě ústní zkouška? Je nutné splnil nějakou podmínku, aby ses k ní vůbec dostal? Je povolená nějaká absence? Atd, atd…

Osobně mám vždycky po první týdnu školy v hlavě trochu hokej. Nevím, kolik testů se píše na každém předmětu, v jakém týdnu, zda je nějaká minimální hranice apod. Osvědčilo se mi vytvořit tabulku, kam si zapíšu název předmětu a pod něj jednotlivé části hodnocení.

Marketing

Tabulku se všemi předměty si pak trochu přikrášlím a vylepím nad stůl, abych ji měla (ne)pěkně na očích. 😀

2. Najdi si ty správné materiály

Jasně, ke každému předmětu se vážně X povinných knížek, bez kterých ten předmět prostě NEMÁŠ ŠANCI UDĚLAT! A to nemluvím o dalších 5 doporučených.

A teď realita. Nějaký předměty, si troufnu říct, bez těch bichlích fakt neuděláš, ale většinou ti postačí prezentace z přednášek, tvoje výpisky nebo výpisky tvých drahých spolužáků, kteří už předmět absolvovali.

Měné je někdy více.

Každopádně nejhorší je zavalit se haldou materiálu, zběsile lítat od jednoho k druhému a neumět nakonec nic. Snaž se množství materiálů ke každému předmětu minimalizovat. Vycházej ze zápisků, které jsou k dispozici a pouze je doplňuj svými vlastními, nebo doplňuj informace rovnou do prezentací.

3. Přidej se do správných facebookových skupin

Každá škola a většinou i ročník má svou facebookovou skupinu. Tam se toho ale ve finále moc nedozvíš. Klíčové je přidat se do skupin konkrétních předmětů. Právě tam najdeš ty nejaktuálnější a nejžhavější novinky. 😀

Občas se teda vyplatí nečíst vše a hlavně ne těsně před testem, protože můžeš narazit na vážně depresivní a stresující výjevy. 😀 (Typicky: Dneska úspěšnost jen 3/11!!!) Ale co, ty víš všechny informace, máš správný materiály, takže no stress. 😀 A oni občas spolužáci i celkem rádi blafujou. 😉

Mimochodem, ten pocit, kdy po úspěšně absolvovaným předmětu opouštíš skupinu, je k nezaplacení. 😀 (Taky tam můžeš zůstat a radit méně zkušeným spolužákům nebo se lišácky smát, že už to máš za sebou. :D)

4. Buď sociální a najdi si kamarády

Snaž se hledat kamarády všude, kde se dá. Nejenže přátel není nikdy dost a budeš mít nový parťáky na party i studijní večery, ale občas se může stát, že ti pošlou nějaký ty zápisky, nebo mají o fous víc informací o předmětu než ty. (A přiznejme si, že ta asymetrie informací na vejšce fakt je.:D Na co se nezeptáš, to prostě nevíš. A někdy i když se zeptáš.:D)

people-2557399_1280

5. Co můžeš zvládnout dnes, neodkládej na zítřek… Ani na pozítří

Zatímco začátek semestru je trochu plonkový (do průběžných testů daleko a deadliny seminárek nám přijdou vzdálený asi jako vesmír), v půlce semestru přituhuje a my najednou nestíháme.

Snaž se ty plonkové první týdny využít na maximum. Máš mít na nějaký předmět prezentaci? Dej si ji mezi prvními. Máš napsat několik seminárek? Začni s nimi hned. Věřte mi, že se ti to vyplatí.

6. Nauč se základy aneb Nikdo neví všechno, ani profesor

Můžeš se učit od rána do večera a stejně se nenaučíš všechno. Když bude profesor chtít, vždycky může dát do testu něco, co nikdo neví. Hlavní je umět základ a především látku pochopit. Pokud jí budeš rozumět, dokážeš o dané problematice přemýšlet v širších souvislostech a nakonec se dobereš ke správnému řešení.

books-2158773_1280

7. Nastavuj si dílčí cíle a odměňuj se

Zvládl si prezentaci? Dostal si z testu hodně bodů? Pak největší odměna je radost z dosažených výsledků. Ale proč si neudělat život ještě hezčí, že? Nemusíš si nutně kupovat ferrari, 😀 ale takový dobrý oběd s kamarádkou, kafe nebo něco pěkného na sebe, si zkrátka zasloužíš.

IMG_5577

8. Máš toho moc? Postupuj podle priorit a deadlinů

Seminárka zeje prázdnotou, ze čtyř úkolů máš s bídou dva a látku, ze které píšeš test, si ještě neviděl. Zkrátka, pokud občas nevíš, kde ti hlava stojí, postupuj podle priorit a deadlinů. 

laptop-2562211_1280

9. Neblázni a buď v pohodě. Když nejde o život, jde stejně o *. 🙂

To, že nestíháš a máš někdy pocit na zbláznění, je vlastně super! Jak to? No především to signalizuje fakt, že žiješ a nesedíš jen u stolu zavalený skripty. A nezapomeň, že jsou to překážky, které nás posouvají kupředu.

Máš nějaký další tip, jak hravě zvládnou semestr? Jsem s ním! Protože těch není nikdy dost. 🙂

Ať ti vyjdou všechny testy a zkoušky!

P.S. Pokud se chceš trochu odreagovat, přečti si, jaké bývají představy před nástupem na vejšku VS. jaká je realita. Je to váš nejčtenější článek.

Podpis

One thought on “9 tipů, jak zvládnout semestr bez stresu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *