Motivace Život

7 důvodů, proč se cítíte přetížení a jak to dokážete změnit

Jedna, dvě, úkol jde. No, kdyby jen jeden! Zatímco si jeden odškrtnete, dalších 5 vám přibude. Pokud se cítíte přetíženi a vaše tělo čím dál častěji volá po cukrech (zn. hned), je nejvyšší čas s tímto ,,životním stylem“ skoncovat. Sepsala jsem pro vás 7 základních důvodů, proč se cítíte přetíženi a také, jak to dokážete změnit.

Pokud váš to-do list praská ve švech, cítíte se fyzicky i psychicky unaveni a jediné, co se vám honí hlavou jsou deadliny, tak hodiny bijí na poplach. Změňte tuto situaci dříve než bude pozdě. Jste to jedině vy, kdo má šanci s tím něco udělat a přiznat si to, je první krok!

#1 Nedokážete si stanovit své TOP priority.

Máte nespočet úkolů a na místo jejich řešení se spíše hroutíte? Pokud vám hlavou naskakují hesla typu ,, Nestíhám to! Nedávám to! Nezvládám to!“, nepomůže vám tabulka čokolády a ani něco silnějšího. Za to vám pomůže prioritizace.

Co s tím?

Zeptejte se sami sebe na jednoduchou otázku: Jaké jsou mé TOP priority pro daný týden / měsíc? Stanovte si jich např. 5 a soustřeďte se výhradně na jejich splnění. Pokud zvládnete něco navíc, prima, pokud ne? Svět se nezboří – vaše priority jsou jinde!

P.S.: Dejte si pozor při určování priorit – těch TOP nemůže být nikdy 30! 😊

#2 Multitasking je škodlivý a neefektivní!

Píšete e-mail, během toho posloucháte hudbu na YT, když v tom vám přijde SMS a odpovídáte. Najednou u vás stojí kolegyně s prosbou o pomoc. Samozřejmě ji vyslyšíte, poradíte a zabrousíte očima zpět na obrazovku notebooku. Otevíráte Facebook a na nějaký e-mail, ba dokonce SMSku už jste dávno zapomněli.

Možná si myslíte, že pokud budete dělat více věcí najednou, ušetříte čas. Ale ono to tak reálně není. Nejsme počítač a nedokážeme paralelně zvládat více věcí najednou s plným soustředěním. Ve skutečnosti pouze rychle střídáme činnosti.

Co s tím?

Zvládat 10 věcí najednou je ,,bezvadná“ vlastnost, kterou disponují především ženy. Ona ve skutečnosti ale není tak bezvadná – ba je spíš na škodu. Soustřeďte se raději plně na jeden úkol a dotáhněte jej až do zdárného konce. Pak až se vrhněte na další.

#3 Myslíte si, že musíte být neustále dostupní.

Je vaše ruka neustále ve střehu, aby reagovala včas na příchozí notifikaci? Pokud budete neustále na přijmu, vaše mysl si nikdy neodpočine. Bude stále napojena na lidi, úkoly a připravena odepisovat a řešit problémy.

Ruku na srdce: Musíte být neustále na přijmu? Bude ten komentáře pod vaší fotkou i za pár hodin? Můžete si dovolit vyřídit příchozí zprávu později než právě TEĎ?

Co s tím?

Sejde z očí, sejde z mysli! Pokud budete mít při všech činnostech telefon nebo notebook neustále u sebe, jen stěží odoláte pokušení, které pro vás představuje rozsvícená obrazovka displeje.

Já osobně, když se vrhnu na nějakou činnost, která nevyžaduje internet nebo obrazovku v jakékoliv její formě (NB, mobil), tak všechny elektronické narušitele dávám mimo dosah očí a nejlépe i dosah několika sekundové (nejlépe minutové) chůze. Uvidíte, že vám to ,,bombardování“ fakt chybět nebude!

#4 Jdete za nezdravé hranice vašich možností a sil.

Chcete se zavděčit všem, být milován a obdivován? Můžete se klidně přetrhnou, ale to se stejně nikdy nestane. Čím dříve si to přiznáte, tím lépe.

Co s tím?

Nesnažte se zavděčit všem a neříkejte na každý úkol ,,ano“ – tedy pokud v něm skutečně nevidíte smysl. Každý z nás by měl znát hranice svých sil, které by neměl překračovat.

#5 Stanovujete si nerealistické cíle.

Jedna dvě, úkol jde. No, kdyby jen jeden! Ono jich kráčí rovnou pět a z každého z nich se zrodí dalších 10 podúkolů.

Příklad: ,,Uděláš dnes rychlou večeři?“ Přestože dobře víte, že skončíte v práci pozdě, nemáte to srdce odmítnout. Jenže rychlá večeře se nakonec rozpadne na: nákup potravin, vyklízení nákupu, samotné vaření a mytí nádobí.

Co s tím?

Pošlete nové úkoly zase zpátky, odkud přišly! Stanovujte si realistické cíle – ať už se to týká jejich obsahu, nebo počtu. Cíle, které zvládnete dosáhnout v požadovaný čas, v kvalitě, se kterou budete spokojeni a bez většího stresu.

Nežádejte si tedy hodinky Hermiony ani jiná kouzla. Používejte jedno (ne)obyčejné, kouzelné slůvko: NE.

#6 Zapomínáte sami na sebe.

Až si budete stanovovat své TOP priority, nezapomeňte, že jednou z priorit jste vy sami. Proč vlastně tak často opomíjíte sami sebe? Proč se vám zdá hodina v posilovně jako ztracená (nebo nedej bože hodina strávená čtením časopisu), zatímco hodina strávená za obrazovkou počítače smysluplná?

Co s tím?

Každý by si měl vyčlenit pro sebe minimálně hodinu denně. Ať už tu hodinku věnujete cvičení, nebo gaučingu, neochuďte se o ni ani za nic!

#7 Chcete být za každou cenu perfektní.

Chcete být úspěšní v práci, mít skvělý účes, dokonalou postavu. Můžete mít všechno, ale stejně budete chtít víc. A čím více budete mít, tím více budete chtít.

Co s tím?

Vyrukuji na vás teď se strašně neoriginální větou. Nikdo není, nebyl a nebude perfektní. A nikdy to po vás nikdo nebude chtít! Buďte sví, dělejte, co vás naplňuje a užívejte si život.

Tip: Unavuje vás sklon k perfekcionismu? Přečtěte si, jak to změnit.

 

Shrnutí

 • Než přejdete k dalšímu úkolu, vyřešte ten předchozí až do úplného konce.
 • Buďte méně napojeni. Kdo si počká, ten se dočká! A komentář u fotky i zpráva v messangeru na vás počká, opravdu. 😊
 • Buďte méně perfektní a více sví.
 • Nebojte se říkat NE, pokud už zkrátka nemáte kapacity.
 • Poznejte hranice svých sil (klidně intuitivně). A za ně nechoďte!
 • Stanovujte si priority týdne / měsíce, které opravdu chcete splnit.
 • Věnujte minimálně hodinu denně pouze sami sobě.
 • Nesnažte se zavděčit všem. To se stejně nikdy nestane!
 • Když se něco po, tak ať. Když nejde o život, jde stejně o … ! 😊

Doufám, že vám článek přišel vhod a jsem ráda, že jste si udělali na jeho přečtení chvilku, kterých jistě nemáte nazbyt.

Hrozně mě zajímá, jak to vidíte vy. Kdy jste se naposledy cítili totálně zahlceni úkoly a povinnostmi? Jak jste se s tím vypořádali?

Žijte v klidu (a míru) a hlavně: Don’t stress, do your best!

Vaše

Líbil se ti článek? Podívejte se na další inspiraci.

7 Comments

 1. 9 osvědčených tipů, jak hravě zvládnout semestr - Diana Ella says:

  […] Jaké další praktiky se mi osvědčili v boji proti přetížení, se můžete dočíst v článku 7 důvodu, proč se cítíte přetížení a jak to dokážete změnit. […]

 2. […] 7 důvodů, proč se cítíte přetíženi a jak to dokážete změnit […]

 3. […] vidíte, že poslední článek 7  důvodů, proč se cítíte přetíženi a jak to dokážete změnit byl opravdu napsaný od srdce. […]

 4. Skvělý článek! Naprosto souhlasím den vším. 🙂 Já mám tenhle problém přetížení hlavně se školou, často mi přijde, že se na mě všechno sype, všichni po mně něco chtějí (zápisky, co bylo v testu…-_-) a mě už to nebaví. Mám taky pocit, že si od školy skoro neodpočinu, přijdu ve 4 nebo v 5 domů a můžu se začít připravovat na další den. Na sebe a ostatni věci mi tak moc času nezbývá a někdy mě to fakt deptá a už bych do tý školy nejradši nešla. Ale poslední dobou se snažím udělat si aspoň chviličku na jógu, cvičeni nebo motivační knížku, a to mi dost pomáhá. 🙂

  1. Ahoj Markét,
   úplně ti rozumím… Tyhle školní stavy si zažil asi každý z nás. Nejlepší jsou rady typu ,,Nestresuj se, nějak to dopadne!“ nebo ,,To vydržíš!“ No jo dopadne a co o to, vydržet se to taky dá… Ale každý občas potřebuje povzbudit a podpořit. Tak doufám, že se ti podpory dostává. 🙂 Nepochybně vše zvládneš, cítím z tvého komentáře, že jsi zodpovědná slečna. Ono se opravdu občas vyplatí ty věci pustit za hlavu a užívat si život. Jen o škole přeci není! 🙂
   Držím palce,
   Diana
   P.S. Doufám, že ty zápisky dáváš jen těm, kteří si je zaslouží! 😀 Takové ,,kamarádíčky“ já taky moc dobře znám. 😀

 5. U všeho jsem se stoprocentně poznala, všechno jsem odkejvala… a stejně. Stejně toho moc nezměním. Píšu diplomku, pracuju, mám další projekty, ze kterých nejde vycouvat. A jak se znám, až to všechno dokončím, naberu si znova tolik. Protože mám pořád pocit, že to zvládám – dokud nepřijde krizovka. 🙂 (Ale aspoň se nenudím.)
  Každopádně tvůj článek je skvělý a přeju všem spoustu vůle se jím řídit.

  1. Ahoj Báro,
   tak teď nevím, jestli mám mít radost nebo ne. 😀 Jak píšu, přiznat si, že jsme to MY, kdo má tu moc a kontrolu, je první krok. Budu ti moc držet palce, ať všechno zvládneš – ať ti jde psaní diplomky, práce tě baví a projekty vyjdou! 🙂
   Jsem hrozně moc ráda, že se ti článek líbil a přeju tobě, ostatním (a trochu i sobě) najít vůli se jím řídit. 🙂
   Měj se krásně,
   Diana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *